از گیاهان با ظرفیت اکسیژن سازی بالا می باشد. دارای برگ‌های براق و همیشه سبز و گل‌های زیبا و خوشبو بوده و استفاده از آن در اتاق خواب معمول است. مطالعات نشان می‌دهد نگهداری یک گلدان گاردنیا کیفیت بهتر خواب را به دنبال دارد و حتی تاثیر آن با قرص والیوم در کاهش استرس و خواب‌آوری برابری می‌کند. نگهداری از این گیاه نیازمند توجه زیاد است تا برگ‌ها و گل‌ها زیبایش دوام خوبی داشته باشند. پس آن را در فضای روشن با نور غیرمستقیم خورشید نگهداری کنید.
اسم علمی گیاه Gardenia Jasminoides ، از خانواده Rubiaceae  میباشد این جنس از 25 گونه ممختلف، ازگیاهان همیشه سبز درختچه ای و یا درخت كوچك، تشكیل شده است. معمولا ارتفاع وگسترش گونه مذكور به 60تا 120 سانتی متر می رسد. بومی چین می باشد و برگهای سبز تیره ، براق و نیزه ای دارد. گل های َآن منفرد، سفید و معطر است و از اواخر بهار تا اواخر خرداد ظاهر می گردد. گاردنیا را می توان، در تابستان ، خارج از گلخانه یا آپارتمان و در فضای باز قرار داد. این گیاه احتیاج به یك دوره خواب زمستانی دارد و باید در این مدت درجه حرارت 12 درجه سانتیگراد باشد.
مراقبت: به نور زیاد، حرارت بالا، آبیاری معمولی، رطوبت هوای 50 تا 70 درصد و خاك اسیدی احتیاج دارد.
کود: كود مورد نیاز این گیاه را می توان به میزان 2 گرم در لیتر ، هر هفته یكبار، از اسفند تا آبان مورد استفاده قرار داد.
خاک: مخلوطی از خاك جنگلی ، ماسه و كود حیوانی برای رشد گاردنیا مطلوب است این خاك باید فاقد مواد آهكی باشد.
تکثیر: از اواسط تا اواخر بهار، می توان گاردنیا را تكثیر كرد. برای این منظور، قلمه های انتهایی ساقه را كه طول 8 تا 10 سانتیمتر، با قیچی باغبانی جدا كنید و در پودر هورمون ریشه زایی فرو ببرید. سپس هر یك را در گلدانی با قطر دهانه 9 سانتیمتر حاوی كمپوست با پایه پیت، قرار دهید. آنها را با كیسه پلاستیكی شفاف بپوشانید و دما را حدود 18 تا 20 درجه سانتیگراد نگه دارید و دقت كنید كه خاك به اندازه كافی مرطوب باشد. پس از دو ماه ریشه دهی انجام خواهد شد، بعد از آن، گیاه را یه گلدان با قطر دهانه 11 تا 13 سانتی متر، حاوی كمپوست گلدانی با پایه پیت، مناسب گیاهانی كه به PH  پایین احتیاج دارند، بكارید.
عوارض و درمان:
چنانچه كه گیاه پژمرده شده و غنچه ها ریزش نمایند، باید گلدان را به محل گرمتری ببرید و اجازه دهید سطح خاك قبل از آبیاری خشك شود، زیرا این عارضه در اثر هوای سرد و مرطوب حادث می شود اگر دیدید برگ كم رنگ شده اند و لكه ای دیسك مانندی روی آنها به چشم می خورد، برگهای گاردنیا را با سم حشره كش نفوذی سمپاشی كرده و پس از 48 ساعت دیسكها را با پارچه نرم پاك كنید . برگهای گاردنیا دراثراملاح وجود درآب یا خاك و یا كمبود آهن، زرد میشوند فقط رگبرگها سبز باقی می مانند. زخمهای پنبه ای سفید، روی برگها و در قاعده آنها نیز نتیجه  فعالیت حشره ای آفت میباشد. با سم حشره كش نفوذی، هر دو هفته یكبار، گیاه را سمپاشی كنید. تشنگی مفرط در تابستان باعث ریزش برگها می شود.سعی كنید سطح خاك را همیشه مرطوب نگه دارید. رطوبت بالای محیط می تواند گلها را زرد كند. اگر جریان ملایم هوا را برقرار كنید مشكل بر طرف می شود. گیاه سالم در اثر املاح موجود در آب و یا عدم رطوبت كافی، غنچه هایش را از دست می دهد، همچنین در اثر غبار پاشی روی گلها، آنها رنگ خود را از دست می دهند. اگرهم دیدید برگهای جدید ریز هستند ، گیاه از كمبود عناصر غذایی رنج می برد. هر دو هفته یكبار آن را تغذیه مصنوعی كنید.